Etkili Matematik

Yeni Beceriler Öğrenerek Geleceğinize Sahip Olun

Buradan başlayarak ön yargınızı yıkmak için ilk adımınızı atabilirsiniz. Bununla birlikte nihayetinde sınavda matematik alanına ait ortalama ilk 10 soru minimum matematik yeteneği ve bilgisiyle çözülebilir.

Peki 10 soruya mı talim edeceğiz, tabiki hayır. Tanınmış bir matematik öğretmeni "Matematiğe ilk başladığında o “x” i neden eşitliğin diğer tarafına atıyoruz? Anlamakta çok zorlanmıştım." demişti. Bu soru araç kullananların direksiyonu neden arabanın arkasına koymamışlar’ a denk seviyede bir sorudur. Bazı temel kurallar vardır kendimizi akışına bırakmamız gereken. Hayatın her alanında olduğu gibi. Temel kuralları öğrendikten sonra, sizin ihtiyacınız olan doğru adımlarla birlikte 10 neti geçmeniz hatta matematik öğretmeni olmanız dahi mümkündür.

Nasıl Bir Çalışma Stratejisi İzlemeliyim?

1.Seviyenizi bilmek ilk basamak olmalıdır. Seviye yalnız çözülecek kaynağı belirlemek için değil, günlük matematik çalışma saatini, matematik ile birlikte çalışılabilecek dersleri, çözülmesi gereken soru sayısını birçok şeyi belirler. Örneğin, yapılan en büyük hata genelde öğrencinin kendi seviyesinin altında veya üstünde sorularla zaman kaybetmesidir. Peki seviyesinin altını anladık ama üstünün ne gibi bir zararı olabilir dediğinizi duyar gibiyim. Ben öncelikle düşük seviye kaynak çözmenin zaman kaybının yanı sıra ne gibi olumsuzluklara neden olabileceğinden bahsedeceğim. Sınavda evet kolay sorular karşımıza çıkmakta fakat peki orta ve zor seviye sorular, onları nasıl çözeceksiniz ? “Evde sorulari çözüyorum, çok iyi net cikariyorum ama denemede ve gerçek sınavda yapamadım” yakınmasının en belirgin sebebi budur. Zor seviye sorular ise sınavda zaman yönetiminde sizi zora sokacaktır. Kolay soruları hızlıca düşünüp çözebilmek de sınavın gerekliliklerindendir. Gerçek sınavda tüm sorular nasıl kolay değilse zor da değildir. Sizi hızlandıran, yeni bir şeyler öğreten, eksiklerinizi kapatmanıza yardımcı olan kaynaklar kullanmanız seviyeniz ne olursa olsun en idealidir. Fakat öğrencilerin kafasındaki “sınav zor” algısı onu sürekli olarak zor kaynaklara yönlendirmektedir. Tıpkı bir inşaat gibi düşünmeli ve ona göre yol alınmalı.

2.Kendi stilinizi iyi tanıyın. Diğer derslerde olduğu gibi matematikte de en verimli çalışma saatinizi, yönteminizi, potansiyelinizi ve hedefinizi ders programı hazırlarken veya hazırlatırken dikkate almalısınız. Yoksa uygulanamayan ders çalışma programları birikir, durur. Matematik öğrenmek sabırla yürütülmesi gereken bir süreç işidir. Bazen herkesin anladığı küçük bir kural günlerinizi alabilir bu gayet normal bir durum. Kendinize ait mini bir defterinizin olması mutlaka faydalı olacaktır.

3.Sonuncu ve en önemli stratejimiz ise ortalama her 10 konu belirleyip ilerledikce, yeni 1 kitaba başlanılmalı ki ilk konular pekiştirilebilsin.

4.Soru çözerken boş bıraktığınız veya çözemediğiniz halde çözdürmediğiniz sorular mutlaka sınavda karşınıza çıkar. Hiçbir soruyu atlamayın.

5.Bir klişe olacak ama kitap okuyun, kitap okumak özellikle yeni nesil sorularda size en az 3 net kazandırır. Bazı matematik soruları sadece okuduğunu anlamak üzerinedir.